plc چیست؟ مزایای plc نسبت به دیگر مدار ها انواع plc زیمنس

خروجی الکترونیک یا ترانزیستوری دارای سرعت بیشتری نسبت به نوع رله ای است. این خروجی ها فاقد قسمت های مکانیکی بوده و در مقایسه با نوع رله ای دارای طول عمر بیشتری هستند. علاوه بر این خروجی های PLC می تواند به صورت دیجیتال یا آنالوگ انتخاب شود.

در مقایسه با روش های حل سنتی و PLC می توان نتیجه گرفت که روش کار PLC آسانتر و توانایی و قابلیت بیشتری نسبت به روش سنتی می باشد. در PLC می توان به راحتی در برنامه و اجرای آن تغییرات اعمال نمود. همچنین دارای حجم کم و ارزان تری می باشد و نگهداری آن نیز آسان تر است. برای اولین بار از PLC در صنعت اتومبیل سازی استفاده شد و این دستگاه جایگزین رله ها و تایمرها شد.

CPU لوگو زیمنس 24RCEo

در صنایع ماشینی از جمله بسته بندی، چوب، سیستم های سوراخ کاری، سیستم های حفاظتی و اعلام خطر و سیستم هایی که در جوش فلزات استفاده می شود کاربرد داد. معمولا به سه قسمت پردازشگر، حافظه و منبع تغذیه دستگاه که جزو اجزای داخلی محسوب می شوند مغز سیستم می گویند. جهت جلوگیری از ایجاد خطا cpu کنترل گر plc را به صورت مداوم چک می‌کند و عملکرد هایی شامل عملکرد های لاجیک و بسیاری عملکردهای دیگر را اجرا می کند‌. برخی از آن ها به حدی کوچک هستند که می‌توانند در جیب شما جای بگیرند در حالی که بعضی از آن ها و اندازه های بزرگ هستند که برای انتقال آنها نیاز به تجهیزات دارید.

قطع و وصل لامپ با کنترل PLCو این مثال تنها یک نمونه بسیار ساده از کارکرد پی ال سی بود. یک PLC توانایی کنترل و اجرای فرآیندهای بسیار پیچیده‌تری را دارد. اما قبل از ورود دقیقتر به پی ال سی، بهتر است نگاهی به کنترل در صنعت پیش از ظهور PLCها بیندازیم. در مقاله های بعدی به بررسی زبان های برنامه نویسی PLC و مینی پی‌ال‌سی ها به خصوص لوگو ی شرکت زیمنس خواهیم پرداخت.

در حقیقت رله ها در طراحی و سیم کشی ساختمان ها برای نور پردازی و یا روشنایی خودکار کاربرد دارد و کار را ساده تر می کند. همچنین در برخی از سیستم های حفاظتی و خانه های هوشمند از رله ها استفاده می شود. در واقع رله های قابل برنامه ریزی توانایی روشن کردن سیستم های مختلف را از طریق اس ام اس و یا اپلیکیشن ها دارند و به سادگی و با استفاده از موبایل و تبلت های هوشمند می توان سیستم های مختلف درون خانه را فعال یا غیر فعال کرد. انجام محاسبات پیچیده، قیاس و نتیجه گیری فرایند های منطقی به عهده پردازشگر دستگاه می باشد.حفظ و نگهداری اطلاعات درون دستگاه بر عهده حافظه پی ال سی ها است.منبع تغذیه ولتاژی که رله ها نیاز دارند را فراهم می کند.

اتوماسیون صنعتی میتسوبیشی – شرکت میتسوبیشی

plc چیست؟ مزایای plc نسبت به دیگر مدار ها انواع plc زیمنس

به عبارت ساده تر در مدارهای رله تکنیک نمی توان از ورودی یا خروجی های آنالوگ استفاده کرد. از طرفی پیچیده شده مدارها در این حالت به معنی افزایش تجهیزات جداگانه، حجم سیم بندی و زمان پیاده سازی است. در نظر داشته باشید که هرگونه تغییر یا تعمیر در این مدارها نیز بسیار زمان بر خواهد بود. برای رفع مشکلات فوق از کنترلرهای قابل برنامه ریزی در مدارهای فرمان استفاده می شود.

وقتی مشکلی برای پی ال سی پیش می‌آید، زمان بازیابی و اصلاح آن خرید plc زیمنس نامشخص است. پردازنده یک بیتی، برای کاربردهای ساده‌تر و منطقی (لاجیک) استفاده می‌شود. ولی پردازنده کلمه‌ای، برای کاربردهای پیچیده‌تر مثل پردازش متن، داده‌های محاسباتی، کنترلی و… به کار گرفته می‌شود. CPU در گام بعدی شروع به اجرای برنامه نوشته شده کاربر می‌کند.

برای شروع کار پی ال سی ، cpu دستگاه موظف است تا اطلاعات را از ماژول ورودی بخواند و به بررسی وضعیت تمامی اطلاعات دریافت شده بپردازد. کاربرانی که این دستگاه را خریداری می کنند از طریق برنامه نویسی مبتنی بر plc برنامه مورد نیاز برای دستگاه را می نویسند تا plc مطابق آن برای کنترل دستگاه اقدام کند. این فرآیند تا زمان بازگشتن پی ال سی به حالت اجرایی ادامه پیدا می کند.

دقت داشته باشید که آموزش PLC و یادگیری آن نیازمند مطالعه و کار عملی بوده و این مقاله صرفاً به دنبال معرفی این تکنولوژی پیشرفته به زبان ساده است. جهت کنترل فرآیند بسیار پیچیده، مانند موارد استفاده در صنایع شیمیایی، ممکن است به الگوریتم‌ها و عملکردی فراتر از توانایی پی ال سی هایی با کارایی بالا نیاز داشته باشد. کنترل‌های بسیار پر سرعت یا دقیق ممکن است به راه‌حل‌های سفارشی‌شده نیز نیاز داشته باشند. رایانه‌های تک بردی که از سخت‌افزار نیمه سفارشی یا کاملاً اختصاصی استفاده می‌کنند، ممکن است برای برنامه‌های کنترلی بسیار سخت که در آن هزینه‌های توسعه و نگهداری بالا قابل پشتیبانی است، انتخاب شوند. در اغلب مینی پی‌ال‌سی ها یک صفحه کوچک با تعدادی دکمه وجود دارد که علاوه بر برنامه‌ریزی با کامپیوتر توسط همین صفحه کوچک می‌توان به پی‌ال‌سی برنامه داد. از دید عملکرد و قدرت سخت‌افزاری، PLC لوگو در پایین‌ترین سطح قرار می‌گیرد به همین دلیل گزینه خوبی برای آغاز یادگیری جهت کار با PLCهای شرکت زیمنس نمی‌باشد.

امکان شبیه سازی در محیط نرم افزار برای برطرف کردن خطا ها نیز وجود دارد. همانطور که گفتیم پی ال سی نوعی کامپیوتر است که برای کاربردهای صنعتی طراحی شده است. ریز پردازنده هم واحد کنترل مر کزی یا CPU یک کامپیوتر است. در حقیقت رله ها در انواع گوناگونی در صنعت مورد استفاده قرار می گیرند.

  • تمام حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به شرکت ماهر محور موفقیت می‌باشد.
  • ولی به سرعت تکنولوژی plc با مزایای بسیار خوب در مقایسه با این سیستم ها توانست جای این کنترل گر ها را در سیستم بگیرد.
  • پی ال سی ها را می توان از نظر اندازه حافظه یا تعداد ورودی / خروجی دسته بندی نمود.
  • SCADA (اسکادا) مخفف عبارت Supervisory Control and Data Acquisition (نظارت بر کنترل و کسب داده) است.